Izolacja fundamentów w starym budynku – co musisz wiedzieć
Budynek historyczny może nam opowiedzieć niejedną historię, zabrać nas w przeszłość oraz pozwolić lepiej zrozumieć jak żyli ludzie setki lub nawet tysiące lat przed naszym pojawieniem się na Ziemi…aby jednak było to możliwe, budowla taka musi być utrzymana w stanie niezagrażającym ludzkiemu zdrowiu lub życiu.
Aby zabezpieczyć obiekty historyczne przed stopniowym niszczeniem oraz nagłym zawaleniem się na skutek podchodzącej od gruntu wilgoci, uszkodzeń mechanicznych, czy też osłabionej integralności strukturalnej, konieczna jest interwencja – izolacja fundamentów w starym domu. Stanowią one swoistą podstawę każdej budowli, a gdy ulegną one osłabieniu, z dużą dozą prawdopodobieństwa obiekt runie lub też przebywanie w nim nie będzie uznawane za bezpieczne.
Jak zapewne nasi czytelnicy doskonale zdają sobie sprawę, każdy z obiektów historycznych ma swoją specyfikę, co oznacza, że konieczne jest podejście do niego w sposób wysoce zindywidualizowany. Pierwszym krokiem powinna być każdorazowo ocena zniszczeń i uszkodzeń, które powstały na przestrzeni lat z uwagi na podchodzenie wilgoci pod fundamenty wykonane najczęściej z cegły lub kamienia oraz połączone ze sobą gliną, wapnem, gipsem lub cementem.
Dopiero kiedy eksperci ustalą, co „dolega” podstawie budynku, możliwe jest przeprowadzenie profesjonalnych prac naprawczych, a następnie zaizolowanie rzeczonych fundamentów, co z kolei uniemożliwi dalsze pogarszanie się ich stanu w przyszłości. W tym celu stosowane są najczęściej specjalistyczne zaprawy tynkarskie, preparaty mineralne o właściwościach wodoszczelnych, jak również hydroizolacyjne zaprawy szpachlowe.
Z naszych obserwacji wynika, że rynek produktów przeznaczonych do renowacji oraz rewitalizacji budynków o bogatej historii stale się rozwija, co z kolei wiąże się z pojawianiem się na nim coraz większej ilości wyrobów o zróżnicowanych właściwościach oraz wysoce specyficznym składzie. Jeżeli jesteśmy właścicielem obiektu historycznego i pragniemy przywrócić mu dawny blask począwszy od fundamentów, warto przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac zasięgnąć porady ekspertów, którzy szczegółowo opiszą nam właściwości każdego z dostępnych tynków, zapraw i preparatów izolujących, doradzając jednocześnie po które z nich powinniśmy sięgnąć w naszym przypadku, aby przy możliwie jak najmniejszym nakładzie pracy uzyskać jak najbardziej spektakularne efekty.
Okazuje się bowiem, że nie zawsze izolacja fundamentów w starym budynku musi być przedsięwzięciem wysoce kosztownym, które to wydrenuje nasz portfel inwestycyjny – nie musimy każdorazowo decydować się na najdroższe produkty. O wiele ważniejszym jest aby te, które postanowimy zakupić pochodziły od renomowanych, cieszących się uznaniem konsumentów oraz działających na rynku już od dobrych kilku lat firm – będzie to bowiem gwarancją satysfakcji i wytrzymałości nałożonej na fundamenty warstwy izolującej.
W przypadku obiektów o bogatej historii sięganie po niesprawdzone wyroby, o których szczegółowe informacje trudno znaleźć nawet dokładnie przeszukując globalną sieć Internet, to nic innego jak proszenie się o problemy w przyszłości!