Saturday, 24 Feb 2024

Kable do Internetu – co warto wiedzieć?

Wydawać by się mogło, że stworzenie sprawnie działającej infrastruktury internetowej nie powinno stanowić zbytniego problemu, bowiem ilość wymaganych do jej implementacji elementów jest minimalna. Jest to oczywiście prawda, jednakże nie możemy zapominać, że każdy z takich komponentów odgrywa w systemie niebagatelną rolę, a od jego jakości zależeć może nie tylko przepustowość łącza, ale także częstotliwość występowania ewentualnych problemów komunikacyjnych. Aby ich ilość ograniczyć do absolutnego minimum, warto wyposażyć się w karty sieciowe renomowanych firm, wysokiej jakości modem oraz…co niejednokrotnie traktowane jest przez użytkowników po macoszemu…odpowiednie kable do Internetu.
W telegraficznym skrócie powiedzieć można, iż okablowanie takie dzielone jest przez ekspertów na trzy główne typy, a mianowicie – produkty nieekranowane (UTP), a więc te najbardziej standardowe, w przypadku których jakość i szybkość przesyłu jest w znacznym stopniu uzależniona od występujących w otoczeniu źródeł zakłóceń; wyroby ekranowane z uziemieniem i oplotem (STP), a także kable foliowane z dodatkowym uziemieniem (FTP). Jak wynika z przeprowadzonych badań, to właśnie te ostatnie sprawdzają się najlepiej w sieciach internetowych, zarówno lokalnych jak i tych o nieco większym zasięgu. Jest to przede wszystkim spowodowane faktem, iż charakteryzują się one niezwykle wysoką wydajnością, są w jedynie minimalnym stopniu podatne na działanie ewentualnych czynników zakłócających, a także legitymują się satysfakcjonującą elastycznością, co w znacznym stopniu ułatwia ich montaż niezależnie od specyfiki pomieszczenia, w którym działać ma sieć Internetowa.
Kable dzielimy także z uwagi na rodzaj ich końcówek. W takim przypadku możemy mówić o okablowaniu typu A lub B, w przypadku którego poszczególne wyroby ułożone są parami, w zależności od koloru. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że niektórym z naszych czytelników klasyfikacja taka może nic nie mówić, natomiast stosowana terminologia okazać się może całkowicie obca – w takiej sytuacji zachęcamy do zaznajomienia się z poradami publikowanymi na wszelkiej maści forach internetowych lub też zasięgnięcia porady wykwalifikowanego sprzedawcy pracującego w sklepie online lub też stacjonarnym, który to bez wątpienia poinstruuje nas odnośnie tego, którym z wyrobów powinniśmy się zainteresować, aby stworzyć system łączności przewodowej lub bezprzewodowej, który to pełnić będzie swoje zadanie w sposób optymalny oraz bezawaryjny. Co prawda w wielu sytuacjach nawet najtańsze, najbardziej nieskomplikowane okablowanie okazać się może całkowicie wystarczające, jeżeli jednak zależy nam na stabilności oraz wysokiej jakości transferu poszczególnych pakietów danych, podjąć powinniśmy decyzję o zainwestowaniu w wyroby renomowanych marek wykonane z odpowiednich surowców oraz cechujące się wysoką żywotnością. Naszym zdaniem oszczędzanie na kablach nie jest rozwiązaniem zalecanym, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nawet ich najbardziej zaawansowane wersje z pewnością nie wydrenują naszego portfela!